Jak pečovat o svíčky?

Jak o svíčku správně pečovat?

 

Říkáte si, že Vás u svíčky nemůže nic překvapit? A věděli jste, že pokud se svíčkou budete správně zacházet, tak dokážete výrazně prodloužit její životnost? Je to tak - obzvlášť sojové svíčky umí vydržet majiteli vážně dlouhou dobu, pokud jim poskytne dostatek péče.

 

Jelikož si s každou svíčkou dávám opravdu práci, vnáším do ní kus sebe a tvořím si ke každému kusu svůj vlastní vztah, chci aby každá ve svém novém domově dělala radost co nejdéle… Zjistila jsem, že vlastně mnoho z nás neví, jak se o svíčky starat, což je škoda. Přiznám se, že jsem to dříve také nevěděla. Vždy jsem svíčku prostě zapálila a když jsem si potom vzpomněla, tak jsem ji zase zhasla, víc jsem neřešila. Vždyť je to prostě svíčka, no ne? Jenže není svíčka jako svíčka, zvlášť pokud jde o ty přírodní. Poznáváte se v tomhle popisu i Vy? Nezoufejte :) právě pro Vás jsem si připravila tento článek.

 

Vše začíná již před prvním zapálením

 

Ještě než svíčku vůbec poprvé zapálíte, je dobré mít knot zkrácený nejlépe na 3mm. Snažím se optimální délku připravit již před odesláním, ale ne vždy tomu tak je. U prvního hoření doporučuji svíčku nechat hořet přibližně 90 minut, aby se pravidelně roztavila do okrajů, netvořil se Vám v ní bazének a zároveň jste si ji mohli trošku užít :) 

Jakmile plamen začne být moc vysoký, svíčka problikává nebo hoří jako zběsilá, je na čase ji sfouknout. Nejdřív se Vám tohle všechno možná bude zdát trochu zvláštní, zbytečné nebo složité, ale věřte mi - jakmile se se svíčkou naučíte zacházet, budete si tu péči užívat stejně jako já, možná dokonce začnete ostatní poučovat, až u nich uvidíte svíčky s bambulkou na knotu nebo budou někde zběsile problikávat díky příliš dlouhému knotu :)

 

No a co opětovné zapalování?

 

V principu je to stále to samé dokola. Před dalším zapálením se nebojte odlomit rukou knot opět na 3mm, bude se Vám zdát krátký, ale je to opravdu optimální délka pro hoření. Vosk se roztaví a v nádobce Vám nebude tančit plamen jako při pálení čarodějnic. Pokud objevíte na knotu bambulku, tak ji určitě odlomte, právě díky ní často svíčka problikává. Pak už stačí nechat svíčku hořet na vhodném místě na podložce  - zpravidla to trvá kolem hodiny a půl, to je takový můj osobní průměr, kdy svíčku zhasínám. Neznamená to ale, že musíte u svíčky sedět, v ruce stopky a měřit :) Vše se naučíte poznat sami od pohledu, již po pár zapáleních (pro začátek poslouží přiložené fotky, které jsem Vám doma nafotila). Jakmile začne být plamen zase moc silný, bliká nebo se chová přinejmenším jinak - je zase čas ho sfouknout. A tak stále dokola a dokola, dokud nezbyde jen prázdná nádobka..A věřte mi, že naše svíčky vydrží prohřívat Váš domov opravdu dlouho.

 

Přeji všem úspěšné pozorování, určitě budu ráda, když mi dáte na článek zpětnou vazbu v jakékoliv formě.

 

Mějte se moc krásně

Karolína