Dřevěné nebo bavlněné knoty?

Svíčka se bez knotu neobejde, knot je pro svíčky alfou i omegou celého hoření. V obchodech se můžete setkat se dvěma typy knotů – knoty bavlněné a dřevěné. Dřevěné knoty získávají v posledních letech na oblibě a jsou vyhledávanou alternativou bavlny. Pojďme společně odhalit tajemství bavlněných i dřevěných knotů a podívat se, co mají tyto knoty společné, a v čem se naopak liší.  

 

DŘEVĚNÉ KNOTY

Dřevěné knoty fungují na stejném principu jako knoty bavlněné – nasávají vosk, který funguje jako palivo pro hořící plamen. Dřevěné knoty mají větší průměr, než knoty bavlněné, což má za následek vyšší průtok vosku k plamenu = intenzivnější vůně. Jejich typickou vlastností je praskající zvuk, evokující rozpálený krb (existuji však i dřevěné knoty bez praskání).

Výhody:

 •       Praskající zvuk připomínající hořící krb
 •       Intenzivnější a plnější vůně
 •       Hezký vzhled

Nevýhodou dřevěných knotů je jejich vyšší náročnost na údržbu. Jsou dražší, než knoty bavlněné. Jejich zapálení trvá delší dobu a nejsou příliš odolné průvanu. Pokud je pro dřevěný knot použít klasický držáček, knoty nevyhoří až na dno nádoby a nechávají ve sklenici zbytkový vosk. Tyto knoty jsou vysoce různorodé, liší se nejen typem dřeva, ale i jeho hustotou. Dva stejné dřevěné knoty zdaleka nemusí hořet stejně, a právě jejich velká variabilita je to, co výrobce i spotřebitele trápí nejvíce. Různorodost v hoření dřevěných knotů pak může vést k tomu, že svíčka nevyhoří celá, plamen uhasíná nebo naopak hoří příliš.

Nevýhody:

 •       Náročnější údržba
 •       Delší doba zapalování (až 20s)
 •       Během hoření mohou uhasínat
 •       Zbylý vosk na dno nádoby (vysoký držák na knot)
 •       Nejsou odolné průvanu

334815056_146528418331067_7265570648936788551_n (Zdroj: vontreecandle.cz)

 

BAVLNĚNÉ KNOTY

Bavlněné knoty jsou cenově dostupnější a jejich údržba je snadnější. Jejich plamen hoří vertikálně (je vyšší než širší). Dodržováním správné délky knotu (3-5 mm) můžete zvýšit intenzitu vůně a prodloužit dobu hoření. Jejich odolnost vůči větru je mnohem vyšší než u dřevěných knotů.

Výhody:

 •       Snadná údržba
 •       Rychlé vznícení
 •       Dokonale vyhořený vosk
 •       Cenová dostupnost

Na trhu existuje nepřeberné množství bavlněných knotů. A někdy bývá opravdu těžké vybrat ten pravý, hlavně pro začínající výrobce svíček. Knoty se liší i materiálem ze kterého jsou upleteny. Mohou být čistě bavlněné (bělená/nebělená bavlna), nebo mohou obsahovat různé výztuže (papír, kov, bavlněná vlákna). Knoty se dělí také podle tvaru na ploché, čtvercové a kulaté.

Nevýhody:

 •       Velké množství typů knotů (nevýhoda pro začínající výrobce svíček)
 •       Nižší intenzita vůně, než u dřevěných knotů

 

KTERÝ KNOT SI VYBRAT – BAVLNU, NEBO DŘEVO?

Každý typ materiálu má své přednosti a nedostatky, a proto záleží pouze na Vašich preferencích. Máte málo trpělivosti a nechcete si přidělávat starosti s údržbou o knot? Zvolte raději bavlněný knot, který pouze před každým zapálením zkrátíte na 3-5 mm. Chcete intenzivnější prožitek a zvuk praskajícího dřeva, nevadí Vám náročnější údržba a možnost, že svíčka nevyhoří dokonale? Dřevo je ta správná volba.

Ať už si nakonec vyberete jakýkoliv knot, mějte na paměti, že každá svíčka potřebuje určité množství pozornosti, aby Vám mohla dělat radost co nejdéle.

„Kvalitně vyrobena svíčka je pouze 50% úspěchem, zbylých 50 % ovlivňuje Vaše péče.“

                                                                                                           Eva z VonTree CANDLE

 

Více o autorce článku a jejich voňavých výrobcích najdeš zde - vontreecandle.cz
746-1_malina--lisi--jablka--pivonka-vonna-sojova-svicka (Zdroj: vontreecandle.cz)

O ZNAČCE VONTREE CANDLE

VonTree Candle je malá česká rodinná firma zabývající se ruční výrobou svíček z přírodních vosků. Firmu založila sluchově handikepovaná tvůrkyně Eva, která po vystudování vysoké školy měla, vzhledem ke svému handikepu, problém s uplatněním na trhu práce. Eva měla, po ztrátě sluchu, jasnou vizi, chtěla pomáhat těm, kteří to potřebují. Proto oslovila neziskovou organizaci Svaz neslyšících a nedoslýchavých ČR a.s., které nyní věnuje část zisku z každé prodané svíčky. 

Mimo podporu neziskové organizace, chtěla Eva navázat přímou spoluprací s někým, kdo ocení příležitost pracovat stejně jako ona. Nyní, společně s tělesně handicapovanou malířskou Bc. Veronikou Svatošovou, která maluje svými ústy, vytváří designové etikety.

Svíčky jsou vyráběny z kvalitních certifikovaných surovin a při jejich výrobě i balení je dbáno na ekologický a šetrný přístup k přírodě. 

Díky rostoucí oblibě svíček VonTree Candle, vznikl z pouhého koníčku koncept, který pomáhá neslyšícím a spojuje uměleckého ducha handicapovaných tvůrců.


PVL03537
 (Zdroj: vontreecandle.cz)